Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Pomoc pri sčítaní obyvateľov 2021

Často kladené otázky sa v zásade nemenia, len pribudli úsmevné situácie. Napríklad. Často sa nás pýtajú muži, či sa musí manželka sčítať, keď si ju oni uviedli v svojom elektronickom formulári. Odpoveď je áno 😊. Manželka má svoje rodné číslo aj občiansky, teda nestačí, aby si ju uviedol iba manžel.

Z často kladených otázok obyvateľov ku sčítaniu vyplynula potreba upozorniť na nasledujúce skutočnosti:

  • Nestačí, že manžel/manželka uviedli vo svojom elektronickom formulári, že sú ženatý/vydatá, alebo obyvateľ uviedol počet živo narodených detí vo svojom sčítaní. Aj druhý z manželského páru je povinný sčítať sa, pričom sa identifikuje prostredníctvom svojho rodného čísla. Rovnako aj každé dieťa sa sčítava samostatne použitím jeho rodného čísla, čiže rodič alebo zákonný zástupca za neho vyplní celý formulár.
  • Ak ste si zabudli stiahnuť potvrdenie o sčítaní, spätne sa nedá stiahnuť ani zaslať. Neporušili ste tým zákon o sčítaní. 
  • Pri otázkach o dochádzaní do zamestnania/školy uvádzajte prevažujúci spôsob dochádzky, bez zohľadnenia toho, že ste kvôli pandémii doma.
  • Ak ste podnikateľ alebo samostatne zárobkovo činná osoba, neuvádzate SZČO (to je vaša ekonomická aktivita), ale zamestnanie, ktoré vykonávate napríklad murár, účtovník alebo opatrovateľ.

V prílohe máte vizualizáciu, kde nájdete vysvetlivky k otázkam v troch úrovniach. Číslo na call centrum je 02/20 92 49 19.